Rekreační a turistická funkce lesa

Rekreační funkce lesa

Rekreační funkce lesa je jednou z obyvatelstvem nejčastěji využívaných funkcí lesů, přestože se o ní nehovoří  tak často jako třeba o funkci vodoochranné. Lidé ji přijímají zcela automaticky. Správce lesa si uvědomuje, že právě tento automatický přístup je jedním z nejobtížněji zvládnutelných a že význam této funkce do budoucna ještě poroste.

Některé lesní části, zejména v okolí větších měst jsou k rekreaci využívány intenzivněji než jiné. Naším cílem je proto takové části vybrat a umožnit návštěvníkům odpovídající rekreaci. i Samozřejmě, nelze opomíjet ani ostatní lesní porosty ve správě Městských lesů Prachatice. Vždyť i ony jsou pro příležitostního návštěvníka naší vizitkou.

Nezbývá, než neustále mít na vědomí, že návštěvník lesa si do něj přichází odpočinout, načerpat novou energii a uklidnit se. A protože o lese má svoje vlastní představy, chce své názory uplatnit v diskuzi o způsobech hospodaření v lese, které se mohou lišit od jeho představ. Musí s ním být vedena nepřetržitá komunikace a způsoby hospodaření osvětlovány trpělivě tak dlouho, až argumentaci přijme.

Velmi dobrá dostupnost lesů obyvatelům Prachatic nepřináší pouze kladné vyžití v lesním prostředí, ale i snadnou oběť k devastaci vandalům. Za oběť řádění těmto živlům vzala za své rukou žhářů chata u Fefrovských rybníků, zničen přístřešek na Šibeničním vrchu, několikrát vykradené garáže a kolny u Fefrovské školky, odcizení několika kompletních odpočívadel a řada dalších.

Dříve, než specifikuji některé druhy rekreačního vyžití v lesích ve správě Městských lesů Prachatice, chtěl bych všechny návštěvníky požádat o slušný přístup k lesu, který nejlépe vyjádří  známá :

 

„Prosba lesa

Milý člověče !

Jsem dárcem tepla ve tvém krbu za chladných nocí v zimě a dárcem přívětivého chládku v žáru letního slunce.

Já jsem dal trámoví tvému obydlí a desku tvému stolu.

Ze mne je lože do kterého uléháš, i kleč tvého rádla.

Já jsem dal topůrko do tvé sekery a branku tvého plotu

Ze mne je dřevo tvé kolébky i tvé rakve.

Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb a pro krásu kvítko.

Slyš tedy mou prosbu : nepustoš mě !

 

Turistické cíle

Rozhledna Libín

Na nejvyšším vrcholu Šumavského podhůří – Libíně (1096 m n. m.) – stojí již od roku 1883 kamenná, 27 metrů vysoká rozhledna. Architekt a stavitel Reichert z nedalekých Prachatic projektoval věž, kterou o 11 později doplnila také hájovna, sloužící zároveň jako výletní restaurace. Rozhledna byla hojně navštěvovaná až do 2. světové války, za které sloužila armádě. Později chátrala, ale po rekonstrukcích v letech 1964 a 1994 dnes opět slouží široké veřejnosti.

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník. Poskytuje výhled do krajiny z výšky 1 096 metrů nad mořem. Na vrchol 27 m vysoké libínské rozhledny vede 138 schodů. Z parkoviště na Sedýlku je možno se dostat i s malými dětmi v kočárkách. Rozhledna je otevřena po celý rok, denně od 8 do 20 hodin. U rozhledny je možnost stánkového občerstvení dle otevírací doby viz https://www.facebook.com/boudavysoko.

Husinecká přehrada

Údolní přehrada na řece Blanici mezi Husincem a Prachaticemi (asi 5 km severně) patří k nejstarším v jižních Čechách. Její stavba byla zahájena v roce 1934. Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další. Nádrž vzniklá před hrází se stala rezervoárem, který zásobuje okresní město Prachatice pitnou vodou.

V letech 1950 – 1954 byla pod hrází postavena malá hydroelektrárna, která je osazena jedním turbosoustrojím s Kaplanovou turbínou a instalovaným výkonem 0,5 MW. Kamenná hráz je vysoká 34 m a v koruně dlouhá 196,5 m. Vozovka, která po 5 m široké koruně vede, je ve výšce 25 m nad hladinou jezera. Jezero, které za hrází vzniklo, dosahuje rozlohy 68 ha a obsahuje 6,53 mil. metrů krychlových vody.

Přehrada je postavena z kamene, který byl lámán v nedalekém velkolomu na Kobylí Hoře u Prachatic. Kámen byl na stavbu dopravován pomocí lanovky, jež překlenula celé široké údolí. Přes hráz vede silnice z Prachatic do Husince. Vede tudy také trasa červené značky z Prachatic (asi 5 km) do Husince (asi 3 km). Podél nádrže vede žlutá turistická značka od hráze a dále údolím řeky Blanice až ke Křišťanovickému rybníku nedaleko zříceniny hradu Hus.

 

Sportovní objekty a cíle

Sjezdovka Libínské Sedlo

https://www.skilibin.cz
Sjezdovka se nachází na kraji obce Libínské Sedlo, cca 50 m od hlavní silnice Prachatice-Volary.Svým profilem a nízkou náročností je vhodná zejména pro začínající lyžaře a to každého věku. Je ideální pro rodiny s malými dětmi, pro které je k dispozici lyžařská školička pod vedením zkušených instruktorů. Samozřejmostí je úprava sjezdovky rolbou a večerní lyžování.

Běžecké trasy
https://visit.prachatice.eu/kategorieaktivity/bezecke-trasy
V okolí Prachatic je k dispozici cca 25 km značených lyžařských tras, vzhledem k terénním poměrům většinou vyšší náročnosti. Městské lesy Prachatice zakoupily v r.2004 sněžný skútr na úpravu stop. Trasy jsou upravovány při dostatečné sněhové pokrývce většinou před víkendem, popř. při nové sněhové nadílce.

Na mapce značené trasy červeně jsou v zimě vymezeny pouze pro lyžování, neprovádí se zde žádné lesnické činnosti, které by narušily upravované lyžařské stopy. Modře značené trasy jsou upravovány pouze pokud zde neprobíhá zimní těžba a odvoz dřeva.

Cyklotrasy

Vyhlídková stezka kolem Prachatic
https://visit.prachatice.eu/aktivity/vyhlidkova-stezka-kolem-prachatic

Naučná stezka Utajená obrana Prachatic
https://visit.prachatice.eu/aktivity/naucna-stezka-utajena-obrana-prachatic

Comments are closed.